Srpen 26 2019

Zajímavosti z MCO

Už vás někdy napadlo, kolik vypijete kávy či spotřebujete papíru do tiskárny za jeden rok? My jsme to u nás na olomoucké centrále MCO spočítali.

Ročně vypijeme 7 500 šálků espressa z čerstvě pomleté kávy. Což odpovídá přibližně 60 kg zrn! Je to 30 připravených káv espresso za jediný pracovní den.

S kávou odjakživa souvisí kvalitní voda. Té odebereme za rok 400 barelů, to dělá 7 a půl kubíků. Na pracovní den tak vychází spotřeba okolo 30 litrů. Jeden zaměstnanec olomouckého střediska tedy vypije v průměru 7 litrů vody měsíčně.

Během roku spotřebujeme až 50 rolí papíru do plotru. Rozmotané role by byly dlouhé celkem 5,9 km, což je vzdušná vzdálenost mezi bazilikou Navštívení Panny Marie na Sv. Kopečku u Olomouce a klášterem Hradisko (nynější Vojenská nemocnice Olomouc). Plocha tohoto papíru by zakryla menší ligové fotbalové hřiště o velikosti 4 300 m2.

Odebrali jsme celkem 60 krabic papíru A3/A4 – to znamená více jak 150 tisíc archů! Kdybychom jednotlivé listy položili na sebe, postavíme komín vysoký 15 m a vážící 810 kg. V řadě za sebou vytvoří papíry hada dlouhého téměř 50 kilometrů. Je to například délka řeky Oskavy, pramenící v Hanušovické vrchovině a vlévající se do řeky Moravy severně od Olomouce. Tímto odebraným papírem by se pokrylo 38 tenisových kurtů.

Celková hmotnost spotřebovaného papíru za rok je přibližně 1 tuna (váha dospělého býka), na kterou se běžným výrobním procesem spotřebuje 2-3 tuny dřeva (ekvivalent k třem vzrostlým stromům) a 85 kubíků vody. Proto všechny potisknuté papíry, které se neodevzdávají nebo nearchivují, třídíme a recyklujeme.